Part Number: C32MD-AU-400G
Category: Security CCTV Monitors
32″ full HD security CCTV monitor C32MD is featured BNC input and output for TVI, CVI, AHD, CVBS.
  • 32-Inch Screen Size / 1920 x 1080 Resolution
  • Video signal: HDMI / DP / VGA / BNC In&Output (HD Analog)
  • 178° /178° View Angle
  • Built to operate 24/7
  • Built-In 3D Comb Filter, Metal Housing, Auto Adjustment
  • 3-Year Warranty
MODEL
Part Number C32MD-AU-400G
DISPLAY
Screen Size 32"
Resolution 1920 x 1080
Backlight Unit LED
Aspect Ratio 16 : 9
Viewing Angle 178° / 178°
Brightness 300 nit
Color 16.7 Million
Contrast Ratio 1000 : 1
Response Time 5ms (G to G)
INTERFACE
Inputs BNC (TVI/CVI/AHD/CVBS) x1, VGA x1, HDMI x1, Audio x1, DP x1
Ouputs BNC (TVI/CVI/AHD/CVBS) x1
AUDIO
Speaker 2.5W x2
FEATURES
Auto Adjustment Yes
3D Comb Filter Yes
OSD Control Yes
Remote Control Yes
Support Language Multi-Languages
CABINET
Material Robust Metal housing
Color Black
POWER
Consumption < 35W
Electrical Ratings AC 110V ~ 240V, 50/60Hz
TEMPERATURE
Operating 32° F ~ 104° F (0° C ~ 40° C)
Storage -4° F ~ 140° F (-20° C ~ 60° C)
Humidity 10%~85%
DIMENSIONS (WxHxD)
Inch (in) 28.27 x 16.24 x 1.81
Millimeter (mm) 718.2 x 412.7 x 46.2
WEIGHT
Unit Weight Approx. 20.4 lbs (9.25 kg)
VESA™
Mount Size (mm) 400 x 200
COMPLIANT
Certifications FCC, CE, RoHS
ACCESSORY
Include Power Cord, User's Guide, HDMI Cable, Remote Control
product description
The GVision 32” 1080p CCTV security monitors are designed for continuous 24/7 operation. They support BNC input and output for TVI, CVI, AHD, and CVBS formats. The C32MD security CCTV monitor includes auto-adjustment and multi-language features, delivering superior picture quality and a flicker-free screen.